Kapuvári Éva – pszichológus, zeneterapeuta,
autogén tréning gyakorlatvezető
Bemutatkozás:
A zene gyerekkorom óta jelen van az életemben, de nem volt mindig felhőtlen a kapcsolatunk, sőt azt sem mondanám, hogy végig kiemelt szerepe volt a mindennapjaimnak. Kifejezetten vegyes emlékeim vannak a zenetanulással, a koncertekkel, az iskolai énekórákkal és a popzenével kapcsolatban, ez az érzés talán nem ismeretlen senkinek. Mégis akárhányszor eltávolodtam a zenétől, annyiszor vissza is találtam hozzá. A zeneterápia nekem erről is szól – megtalálni magunkat a zajban, a csendben, a zenében.
A csoportokban és az egyéni folyamatokban számomra az a legizgalmasabb, hogy mi mindenre fel tudjuk használni a közös zenélést, az egymáshoz kapcsolódást és a saját egyedi kapcsolatunkat a zenével. Emellett igyekszem leépíteni azt az elképzelést, hogy “de hát én nem is tudok zenélni” és kitartóan képviselni azt, hogy a zene *tényleg* mindenkié.
Néhány életrajzi infó: Zeneterapeuta diplomámat 2022-ben szereztem a Pécsi tudományegyetemen, a pszichológia MA-t pedig a BME-n végeztem 2021-ben. Frissdiplomásként két évet dolgoztam iskolapszichológusként általános iskolákban, ahol előszeretettel alkalmaztam zeneterápiás eszközöket az egyéni és csoportos foglalkozásokon. Nagyjából két éve foglalkozom felnőtt egyéni tanácsadással, emellett pedig önismereti és zenés csoportokat tartunk kollégáimmal a Safespace műhelyben.
Amiben egyéni folyamatban tudunk dolgozni:
- stresszkezelés, szorongásoldás
- kiégés, motiválatlanság
- krízishelyzetekkel, változásokkal való megküzdés
- önismeret
- önértékelés
- érzelemkifejezés
időpontfoglalás
Kemény Viktor – pszichológus, zeneterapeuta
Bemutatkozás:
Életemnek mindig is része volt a zene, még ha ezt akkor nem is vettem észre. A zene megragadta a figyelmemet, folyton magamban dúdoltam vagy énekeltem valamit, vagy doboltam egy ritmust. Komolyabban viszont csak 20 évesen kezdtem el zenélni amikor elkezdtem szájharmonikázni és ekkor fedeztem fel a pszichológiát is.
Azóta befejeztem Pécsen a pszichológia képzést és a zeneterapeuta szakképzést is és jelenleg doktori tanulmányaimat végzem a zenei improvizálás mentálhigiénés hatásairól. Volt szerencsém kipróbálni magamat segítőként rengeteg helyzetben és műfajban: Tartottam pályaorientációt gimnazistáknak, egyéni és csoportos tanácsadást hagyományos „beszélgetős” és zeneterápiás keretben is. Tartottam csoportokat egyetemen, iskolákban, fesztiválokon, de befogadó otthonban és terápiás- és munkaotthonban is. Emellett rendszeresen lépek fel solo előadóként, a Pécsi Playback Színház zenészeként, illetve vendég zenészként különböző zenekarokban.
Sokszor megtapasztalhattam a zene felszabadító erejét a hivatásomban és a mindennapjaimban egyaránt. Olyan mély, intuitív és kreatív energiákat mozgósít meg, amik révén elindulhatunk a fejlődés, a gyógyulás és az egésszé válás útján.